Czym jest porowatość włosów?


WŁOSY /

Porowatość włosów to najkrócej mówiąc stan fizyczny włosów. Twoje włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate lub wysokoparowate. Poznaj swoje włosy i dobierz odpowiednią pielęgnację.

Poniższa tabela pomoże określić Twoją porowatość włosa:

Rodzaj: Stan włosów Wchłanianie wody Stylizacja Łuska włosa
Niskoporowate

 

,,najzdrowsze’’

Gładkie, błyszczące, nie mają tendencji do puszenia się Po umyciu długo schną Trudne do stylizacji, gumki często zjeżdżają z upięcia Łuska gładka, przylegająca
Średnioporowate

 

,,średnie’’

Włosy normalne, nie są tak lśniące jak niskoparowate, jednak nie są matowe, mogą się lekko puszyć od wilgoci Schną umiarkowanie Nie ma raczej problemów ze stylizacją. Łuska nie jest odstająca, ale nie jest też szczelna
Wysokoporowate

 

,,Najbardziej zniszczone’’

Rozdwajające się, łamliwe, suche, szorskie, matowe Szybko wchłaniają wodę, maseczki, olejki Łatwo je wystylizować, mocno trzymają upięcie Łuska odstająca

Metody pomagające określi porowatość:

Najpewniejszą metodą jest obejrzenie łuski włosa pod mikroskopem. Jednak jak wiadomo tylko nieliczni mają taką możliwość.

Metoda wzrokowa i dotykowa – na podstawie tabeli.

Test ze szklanką wody – wrzucamy do szklanki kilka włosów jeśli odpadną w ciągu 3 minut to znak, że są to włosy wysokoporowate, powyżej tego czasu można mówić o włosach średni porowatych, natomiast jeśli włosy się unoszą to są niskoporowate. Według mnie ta metoda nie jest w 100% wiarygodna, ponieważ grubość włosa też odgrywa istotną rolę.

Test oleju kokosowego – nakładamy olej na godzinę i naturalnie suszymy. Włosy, które będą sprawiały po tym zabiegu wrażenie suchych to włosy raczej wysokoporowate.

Dwa ostatnie testy można zrobić w ramach ciekawostki lub potwierdzenia swoich przypuszczeń, jednak najbardziej wiarygodna jest metoda mikroskopu i własnych obserwacji na podstawie cech charakterystycznych danego rodzaju włosów.

Co gdy już wiem jakie mam włosy?

Przede wszystkim inaczej powinniśmy dbać o włosy np. niskoporowate czy wysokoporowate . Warto także pamiętać, że porowatość może się zmienić, wpływ ma na to m.in. rozjaśnianie włosów, prostowanie, farbowanie, a także po prostu nasza codzienna pielęgnacja, która wpływa na stan włosa.

Jak pielęgnować włosy pod względem  stopnia porowatości?

W każdym przypadku po prostu o nie dbaj. Unikaj na ile to jest możliwe suszenia, używania mocnych kosmetyków do stylizacji .

Włosy wysokoporowate lubią proteiny, które wypełniają luki w łuskach. Włosy tego typu dobrze reagują na olej sezamowy, lniany,  a także na oleje z pestek owoców (OMEGA-6), oliwa z oliwek (OMEGA-9), z orzechów (włoskich, laskowych, macadamia). Wszelkiego rodzaju oleje o dużych cząstkach, które skleją łuskę, a tym samym wpłyną na porowatość.

Włosy średnioporowate – do nich trzeba dobrać to czego aktualnie potrzebują (ze względu na zbliżenie bardziej do wysokoporowatych lub niskoporowatych).Zatem mogą to być proteiny lub humektanty (składniki wiążące wodę). Zalecana jest umiarkowana pielęgnacja. W przypadku tych włosów najlepiej sprawdzą się oleje jednonienasycone (np. sezamowy czy olej ze słodkich migdałów)

Włosy niskoporowate odradzam używanie protein, ponieważ w tym przypadku ich używanie powoduje puszenie się i łamanie  włosów. Polecam  natomiast  używanie olejów  o małych cząstkach, które nie będą wnikały w głąb rdzenia, a pokryją go filtrem (tj. olej kokosowy, palmowy lub masło shea i masło kakaowe).

A wy jakie macie włosy i jak o nie dbacie?

3 Replies to “Czym jest porowatość włosów?”

  1. Ooo… Pierwszy raz spotykam się z tak jasnym opisem porowatości włosa i już wiem, że mam… średnioporowate! 🙂
    Będzie więcej postów na temat tego, co dla tego typu jest najlepsze? 🙂

  2. Bardzo przydatny post i dziękuję za niego, ponieważ od dawna nie potrafiłam określić porowatości moich włosów z powodu zbyt nikłej wiedzy na ten temat. Teraz już wszystko wiem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *