Jak rosną włosy?


Bez kategorii, WŁOSY /

        Nasz mieszek włosowy produkuje 20-30 włosów w ciągu naszego życia. Z jednego zespołu mieszkowego u osób, które nie mają problemu z wypadaniem włosów wyrasta zazwyczaj od 3 do 4 włosów. Każdy nas włos rośnie kilka lat, później na jego miejsce wyrasta nowy.

Cykl wzrostów włosów ma 3 fazy, które postaram się jak najprzystępniej omówić:

  1. Anagen – ta faza trwa przeważnie od 3-6 lat. U kobiet zazwyczaj ta faza jest dłuższa niż u mężczyzn. Rzęsy i brwi faza anagenu jest zdecydowanie krótsza od 1-2 miesięcy.
  2. Katagen – tzn. faza przejściowa. W tej fazie mieszek się kurczy, a brodawka zmniejsza swoją wielkość. Faza trwa od 1 do 2 tygodni.
  3. Telogen – faza spoczynku włosów. W tej fazie włos wypada poprzez całkowite odzielnie się od brodawki. Telogen trwa od 2-4 miesięcy. W tej fazie włosy są już zupełnie martwe (łącznie z korzeniami).

         Każda z wyżej wymienionym faz może być zaburzona lub zatrzymana poprzez wiele różnych czynników. Czynników powodujących np. wypadanie włosów jest również bardzo dużo i stanowią element na oddzielne wpisy.

O moim wypadaniu włosów, a problemie z niedoczynnością tarczycy znajdziesz tu: https://haircoaching.pl/walka-o-wlosy-a-niedoczynnosc-tarczycy/

Jak wspomniałam wyżej czynników może być bardzo wiele od niewłaściwej pielęgnacji po łysienie androgenne czy łysienie plackowate. Zatem bardziej szczegółowych informacji szukaj na blogu w osobnych artykułach

Pull – test na wypadanie włosów

To prosty test, który możesz wykonać sama w celu potwierdzenia faktu nadmiernego wypadania włosów. Zbierasz z 3 różnych miejsc na głowie łodygi włosów (mniej więcej od 40 do 60 łodyg) i pociągasz delikatnie za włosy. Jeśli w Twoich rękach łącznie pozostanie 6 włosów i więcej uznaje się, że wynik jest dodatni.

Przyczyn wypadania włosów może być dużo, jeśli zauważysz wypadanie włosów zacznij działać i nie czekaj, że samo przejdzie. Profilaktyka i  podjęcie działania to podstawa w każdym obszarze dbania o nasze zdrowie.

One Reply to “Jak rosną włosy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *